Набрали чинності нові міжнародні норми, що регулюють викиди чорного вуглецю

07.10.2019

Сьогодні, 7 жовтня, набрали чинності міжнародні норми, які обмежують національні викиди так званого чорного вуглецю — продукту неповного згоряння вугілля, дизельного палива або біопалива. Основними джерелами таких викидів є лісові пожежі, споживання енергії в житловому секторі, на транспорті та в промисловості. Чорний вуглець, або просто сажа, не тільки погіршує якість повітря, але й прискорює глобальне потепління. Наприклад, потрапляючи на лід або сніг, сажа різко збільшує поглинання сонячної радіації.

Від забруднення повітря щороку помирають 7 мільйонів чоловік, десятки мільйонів хворіють респіраторними, серцевими та онкологічними хворобами. Викликане діяльністю людини забруднення атмосфери викликає танення льодовиків, прискорює процес зміни клімату на планеті та призводить до деградації навколишнього середовища. В Європі, в результаті поганої якості повітря, під загрозою перебувають майже дві третини екосистем.

Але країни не сидять склавши руки. Кілька років тому, держави — члени Європейської економічної комісії ООН (ЄЕК) прийняли «Протокол по боротьбі з окисленням, евтрофікацією та приземним озоном», відомий як Гетеборзький протокол. Він встановлює гранично допустимі норми викидів для чотирьох забруднюючих речовин: сірки, оксидів азоту, летких органічних сполук та аміаку. Потім були вироблені Поправки до Протоколу, згідно з якими країни регіону повинні скоригувати національні рівні викидів шкідливих речовин.

Протокол та Поправки до нього були розроблені на базі Конвенції про транскордонне забруднення повітря на великі відстані. Нові поправки є першими в історії обов’язковими міжнародними нормами, які передбачають скорочення, в тому числі, викидів так званого недовготривалого кліматичного забруднювача повітря — чорного вуглецю або сажі. Викиди цієї речовини сприяють глобальному потеплінню, зокрема, через поглинання сонячної радіації. Чорний вуглець утримує тепло в 680 разів інтенсивніше, ніж CO2.

Українсько-Німецька конференція...