На порозі екологічної катастрофи: У Києві біля заводу “Радикал” отруєні ґрунти

26.02.2020

У Дніпровському районі Києва біля колишнього заводу “Радикал” в грунті містяться вкрай небезпечні для життя людей токсичні хімічні речовини.
На території ВАТ “Радикал” було виробництво хлорорганічних пестицидів, інсектицидів та інших засобів захисту рослин, що призвело до значного забруднення ґрунту та поверхневих вод стійкими органічними забруднювачами.
Територія забруднення збільшується через рознесення ртуті ґрунтовими водами і “протягом наступних 50-ти років вона може потрапити в річку Дніпро і ми зустрінемося із екологічною катастрофою.
Дослідження проведені у 2011 році показали, що елементи цього небезпечного металу мігрували на п’ять кілометрів від заводу, а концентрація випарів у повітрі на території об’єкта особливо збільшується у спекотний період. Водночас, поряд з колишніми цехами розташовані складські приміщення, офіси і навіть побудовано багатоповерхові житлові будинки, які вже заселяються.
Вартість утилізації ртутних речовин за кордоном, за попередніми оцінками, становить понад 1,3 млрд грн – київський бюджет не зможе передбачити таку суму для санації тих територій заводу “Радикал”, які уражені ртуттю.
Разом із цим зараз муніципалітет не може виділити навіть частину коштів на “Радикал”, адже це приватне підприємство, діяльність якого не припинена через кредиторську заборгованість, що становить понад 6 мільйонів гривень.
Провести демеркуризацію в Україні неможливо, адже єдине підприємство, яке мало потужності, щоб хоч частково вирішити ситуацію з утилізацією ртуті, ТОВ “Микитртуть”, залишилося на окупованій території. Щоб провести санацію, отруйні речовини потрібно везти закордон або розвивати власні потужності. Відповідні підприємства є в Англії та Франції.

Посилання:  https://www.epravda.com.ua/news/2020/02/26/657508/